Klubtur til Kroatien – Medulin, september 2026
Jan Hulbæk, hans hustru Mitzi og undertegnede planlægger en klubtur til Medulin på spidsen af Istrien i Kroatien i september 2026.
Turen
bliver en skøn kombination af fantastiske dyk, hyggeligt klubliv og solrige oplevelser ved Adriaterhavet. Der vil være plads til både dykkere og ikke-dykkere, så tag gerne familien eller din bedre halvdel med.
For dykkere bliver der mulighed for spændende dyk primært på vrag ned til ca. 40 meter, og derfor kræves minimum CMAS P2-niveau for at kunne deltage i dykkene. Der påregnes ca. 2 dyk om dagen – i alt 10 dyk.
Vandtemperaturen i september ligger omkring 23–25 °C ved overfladen og 15–17 °C på dybere dyk, så 5–7 mm våddragt anbefales.
Samlet pris anslås til ca. kr. 12.000,- for hele turen og inkluderer overnatning, morgenmad og dykning (inkl. flasker og bly). Transport forventes at foregå med fly til Pula (ca. 15 km fra Medulin).
Hvis det lyder som noget for dig, så kontakt undertegnede på Messenger eller mail for at melde din interesse. Dette skal ske inden d. 9. november 2025.
Hvis der viser sig tilstrækkelig interesse, vil vi arrangere en orienteringsaften om turen – formentlig ultimo november 2025.
Vi glæder os til at se, hvem der har lyst til at tage med på et nyt eventyr under (og over) overfladen!